Üye Paneli

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kalp Hastalıkları Merkezi, Sivas şehrinde kalp hastalıkları hastanesi olarak faaliyet göstermektedir. Kalp hiç kuşkusuz insan vücudunun en hayati organıdır. Cumhuriyet Üniversitesi Kardiyoloji anabilim dalı olarak kalbinizi korumak ve tedavi etmek için en son bilimsel gelişmelerin ışığında ve en son teknolojik yöntemleri kullanarak yeni hizmete girmiş olan kalp hastanemizde bütün gayretimizle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Her türlü olumlu değişime açık olmanın ve her an aktif bir gelişim içinde olmanın evrensel standartlarda hizmetin sürekliliği için gerekli olduğu fikrini benimsemiş durumdayız.

Anabilim Dalımızda her türlü kalp hastalığı ve kalp hastalığı risk faktörlerinin tanı ve tedavisi en etkin şekilde yapılmaktadır. Bu hastalıklar ve risk faktörleri:
Kalp yetmezliği

Kapak hastalıkları

Kalp krizi

Diğer koroner damar hastalıkları

Aort yırtılması ve diğer aort damarı hastalıkları

Doğumsal kalp hastalıkları ( kalp delikleri vb.)

Periferik damar (kol, bacak damarı) hastalıkları

Kalp ritm ve ileti problemleri (kalp hızı yavaşlaması, çarpıntı vb.)

Yüksek kolesterol ve diğer lipidlerin tedavisi

Yüksek tansiyon tedavisi vb.

Bu hastalıkların tanı ve tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar:
Elektrokardiyografi (EKG): Kalp elektriksel uyarıyla çalışan bir organdır. EKG ile kalbin elektriksel durumu kaydedilir. EKG ile ritim problemleri, kritik koroner damar tıkanmaları ve kalp krizi gibi durumlar teşhis edilebilir. Ancak bu durumlarda EKG nin tamamen normal olabileceği de unutulmamalıdır. Bu nedenle EKG bir ön inceleme testidir. Kesin tanı için diğer tanısal yöntemlerin de uygulanması gerekir.

Ritim Holter cihazı: Bu cihaz hastanın dış vücut yüzeyine genelde 24 saat süreyle bağlanır. Bu süre zarfında hastadan devamlı EKG kaydı alır. Bu yöntemle çarpıntı, kalp duraklaması, bayılma vb. gibi durumların tanısı konabilir.

Tansiyon Holter: Ritim Holterle benzer prensiblerle çalışan bir cihazdır. Genelde 24 saat boyunca hastanın tansiyon değerlerini kaydeder. Tansiyon hastalarının tanınması, ilaç tedavilerinin düzenlenmesi, verilen tansiyon ilaçlarına karşı yanıtların gözlenmesi ve diğer tansiyon dalgalanmalarının (tansiyon düşmesi vb.) gözlenmesi için önemli bir tanı metodudur.

Efor testi: Hastaya bir koşu bandı ya da bisiklet üzerinde eksersiz yaptırılarak kalp hızının ve kasılmasının artırılması hedeflenir. Bu yöntemle koroner damar tıkanmalarının tanısı, hastanın eksersiz kapasitesinin değerlendirilmesi, bazı kapak hastalıklarında klinik durum değerlendirmesi, bazı ritim problemlerinin tanısı konabilir.

Tilt-masa testi: Hasta dikey durumdaki bir sedyeye belli bir süre bağlanarak bazı ilaçlar eşliğinde kalp ritmi, tansiyon değerleri ve hastanın genel durumundaki değişimler gözlenir. Bayılma şikayeti olan hastaların değerlendirildiği testlerden biridir.

Miyokard perfüzyon sintigrafisi: Koroner damar tıkanıklıklarının tanısında, canlı kalp dokusu ile ölü kalp dokusu ayrımında ya da efor testi ile değerlendirmenin mümkün olmadığı durumlarda uygulanan bir nükleer kardiyoloji yöntemidir. Hastaya ekzersiz yaptırılarak ya da bazı ilaçlar verilerek kalp kası kanlanmasının normal olup olmadığı değerlendirilir.

Ekokardiyografi: Kalbin ultrasonografik olarak değerlendirilmesidir. Kalp yetmezliğinin, kapak hastalıklarının, kalp kitle ve tümörlerinin, kalpte oluşan pıhtıcıkların, doğumsal kalp anormallikleri gibi durumların tanısında önemli bir yöntemdir. Ayrıca bazı durumlarda yemek borusundan endoskopik olarak yapılabilir (transözafagiyal ekokardiyografi). İşlem esnasında damardan bazı ilaçlar verilerek kalp delikleri gibi hastalıklar ayrıntılı olarak incelenebilir (kontrast ekokardiyografi). Koroner kalp hastalıklarının tanısında ise stres ekokardiyografi kullanılabilir.

Koroner anjiyografi: Kalbi besleyen koroner damarların durumunu gösteren en iyi yöntemdir. Kasık veya kol atardamarına yerleştirilen bir kılıf içerisinden plastik borucuklarla kalbe ulaşılarak bazı görüntüleme ilaçları enjekte edilir. Koroner damarların tıkanıklık durumu, kalp kasının kasılma fonksiyonları ve bazı kapak hastalıkları değerlendirilir.

Kateter yöntemi: Koroner anjiyografi ile benzer uygulama prensiblerine dayanır. Kapak hastalıkları, doğumsal kalp anomalileri, akciğer basıncının ölçülmesi gibi durumlarda kullanılır.

Balon anjiyoplasti ve stent: Koroner anjiyografi sonrası bazı tıkalı koroner damarların açılması için uygulanan bir yöntemdir. Koroner anjiyografi ile benzer bir şekilde kalbe ulaşılarak, tıkalı koroner damara çok ince bir tel yerleştirilir. Daha sonra bu telin üzerinden bir balon ilerletilerek koroner damardaki daralmış bölgede bu balon şişirilir. Çoğu hastada stent adı verilen metalik bir kafes borucuk balonla önceden genişletilmiş bölgeye yerleştirilerek işlem sonlandırılır.

Stent takılan hastaların, stentin tıkanmasının önlenmesi amacıyla, doktorları tarafından reçete edilen bazı ilaçları taburcu olduktan sonra da bir süre kullanmaları zorunludur. Bu yöntem her damar için uygun olmayabilir. Bazı damarların açılması için ameliyat (by-pass) gerekebilir.

Elektrofizyolojik çalışma (EPS) ve ablasyon: Kalp ritm bozuklukları, kalp duraksamaları ve çarpıntıya neden olan kalpteki anormal bölgeler EPS ile büyük oranda saptanır. Kalpte çarpıntıya neden olan anormal bölgeler ‘ablasyon’ adı verilen yöntemle enerji verilerek yok edilir. Bu işlemler kasık toplardamarına yerleştirilen kılıflar içerisinden çeşitli elektrotlarla kalbe ulaşılarak gerçekleştirilir.

Kalp pili, defibrilatörler (ICD), resenkronizasyon cihazları: Genelde kalp hızında yavaşlama ve hayatı tehdit eden çarpıntıların sonlandırılması için veya bazı ağır kalp yetmezliği durumlarında takılan cihazlardır. Bu cihazlar, steril şartlarda hastanın sağ veya sol köprücük kemiğinin alt kısmında açılan bir cebe yerleştirilir. Bu cihazlardan çıkan teller toplardamarlar içerisinden kalbe ulaşır, kalbi uyarır veya uygunsuz uyarıları baskılar. Böylece ideal kalp ritmi sağlanır, kalp yetmezliği tedavi edilir.

Mitral balon valvuloplasti: Kritik mitral darlığı hastalarında hastayı klinik olarak rahatlatmak amacıyla uygulanır. Eğer kapakta çok fazla kireçlenme, siddetli kaçak veya kalp kulakçıkları içerisinde pıhtı varsa işlem uygulanmaz. İşlem kasık atardamarı ve toplardamarına kılıflar yerleştirilerek bu kılıfların içerisinden çeşitli açma cihazları ve balonla mitral kapağa ulaşılarak gerçekleştirilir. Bazı hastalarda işlem yıllar sonra tekrarlanabilir. Ancak bu işlem tüm mitral darlıklı hastalarda uygun değildir. Bu hastalarda mitral kapak cerrahi yöntemlerle değiştirilebilir.

Yukarıda sayılan tanı ve tedavi cihazları periyodik olarak güncellenmekte ve dünyanın en gelişmiş kalp merkezlerindeki kalite, doğruluk ve hassasiyet ölçütleriyle çalışmaktadır. Merkezimiz kaliteli akademik kadrosu, her an kendini yenileyen teknolojik ve bilimsel donanımı ve insan hayatına maksimum değeri veren üstün hizmet anlayışı ile kalp hastalıkları konusundaki lider konumunu her zaman devam ettirmekte kararlıdır. Bölümümüzde taburcu olan koroner arter hastalarımıza taburculuk sonrası yaşam tarzı değişikliğiyle ilgili grup eğitimleri eğitim hemşiresi tarafından verilmektedir.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kalp Hastalıkları Merkezi için Merkezi Hastane ve Hekim Randevu Sistemini (MHRS) kullanarak online randevu alabilir veya Alo 182 hattını arayarak operatörden randevunuzu alabilirsiniz.

Soru, öneri veya şikayetleriniz ile ilgili olarak yetkililere erişmek, doktor listesi, sunulan hizmetler ile ilgili bilgi almak ve telefonla veya internetten online randevu almak için Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kalp Hastalıkları Merkezi resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Cumhuriyet Üniversitesi Kampüsü 58140 Merkez, Sivas

Şehir

Google Yorumları

4,0
380 yorum
 • Pamir Çerçi
  Pamir Çerçi
  5 ay önce

  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'ni gezmek için bir fırsat buldum ve kampüsün genişliği, ferahlığı ile gerçekten etkilendim. Üniversitenin içindeki gölet, minisivas ve hasbahçe gibi güzel noktaları keşfetmek benim için keyifliydi. Kampüs, ormanlık alanları ve bol yeşillikleriyle doğayla iç içe bir atmosfer sunuyor. Özellikle doğa ve yeşil alanları seven birisi olarak, bu özellikleri çok beğendim.

 • Olcay Özfırat
  Olcay Özfırat
  10 ay önce

  Kahrını ben çektim sefasını şimdikiler sürüyor. 1995 - 2000 arası burada öğrenciydim. Cami önünde minibüs ve otobüs durakları vardı. Hemen gerisinde Kübra ve Akademi kafeler. Kampüs içinde kantinlerden başka sosyal alan yoktu. Sosyoloji kantini en meşhuruydu. Çünkü burada İzmir Tost vardı. Son yıllarımda mühendislik fakültesi arkasında bir kafe açılmıştı. Burada uzun saçlarla en marjinal bendim. Öyle uzun saç, kolye vs. acayip ters karşılanırdı. Geç saatlerde hastane kafeteryasında otururduk. Özellikle buz gibi kış aylarında. Çïnkü kaloriferleri cayır cayır yanardı. 1 tane girişi vardı. Öyle Manhattan tarzı ışıklı yollar yoktu. Bugün 25 yıl sonra görünce içim cız etti.

 • Mehmet Katalıoğlu
  Mehmet Katalıoğlu
  2 yıl önce

  7.5 yıl okuduğum üniversitem:) Bahar şenlikleri oldu 3 yıl kez katıldım.3 -4 yıl rektörlük yapmadi bahane göstererek Sonradan yaptı korona çıkınca herşey bitti.. Üniversite üniversite yapan eğitimcileri dır. Yandaş iktidar sempatizanı ise gelişim olmuyor. Özerk kurumlar . Rektör Hükümet yakınlıgıyla bilinen Alim yıldız. Ondan önce sevdiğim Bir hoca Faruk Kocacık vardı. Atama da sağ sol farketmeden atardı. Kampüs geniş en yukarıda eğitim ve iletişim fakültesi var. Birde kütüphane. Sınav haftası 24 saat açık oluyor 1-2 haftalık. Bolca kafe var. İpini koparan kafe Açtı. Önceden izin verilmiyordu tekelinde idi vakıfin.. Spor salonu var Türkiye'nin sayılı tırmanış duvarından biri var. Bence gidin tırmanın. Ebuzer bekar vardı tırmanış sorumlusu. Eski spor daire başkanı sağolsun tırmanış duvarı onun sayesinde geldi.Dağcıydi 2010 larda kurdu yanlış bilmiyorsam. Şimdiki spor daire başkanı anca muhalefet. 4 ayda 3 etkinlik iznini veriyor. İl dışı Yok hoca sağlıkçı olsa da.. Necip bostancı hocamız vardı çok kaliteli emekli oldu şimdi. SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ DOĞA SPORLARI TOPLULUĞU (CUDOST) İLE HER YIL STAND AÇIP ÜYE DE ALIYORDUK. KAMP YAPIYORDUK 4 GÜN KAMPÜSTE. Çok şey var anlatılacak fotoğraf Atayim.. Bahar şenlikleri gelsin 💯

 • Metin Tezöncül
  Metin Tezöncül
  2 yıl önce

  Çocuklarımla beraber gezdiğim Sivas Cumhuriyet Üniversitesi; merkezden 5.5 km. Kayseri yolu üzerinde, düz, geniş bir alan üzerine kurulmuş. Eğitim derslikleri, hastane, yurtlarla iç içe kurulmuş. Eğlence, ihtiyaç ve gezi alanları ile daha modern yapılar halen devam ediyor.

 • Eray Güngör
  Eray Güngör
  bir ay önce

  Vatan haini bir üniversite yönetimi, suriyelilere özgür suriye ordusu bayrağı açtıran bir üniversite? Yazık

Yorum Ekle

Bir yanıt yazın

Geri Bilidirm
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Lütfen hatayı seçiniz.